Dział INEOS tworzy polimer styrenowy z 67% oszczędnością energii

Projekt badawczo-rozwojowy INEOS Styrolution wykazał ogólną oszczędność energii do 67% w całym cyklu życia nowego związku polimerowego styrenu. Porównawczym związkiem styrenowym był tradycyjny poliamid 12 (PA12). Ogromne oszczędności uzyskane dzięki nowym materiałom przynoszą korzyści zarówno producentom, jak i klientom, nie mówiąc już o szerszych korzyściach dla środowiska, jakie zapewniają energooszczędne produkty.

Ten przełom badawczy następuje, gdy demokratyczna partia Josepha Bidena Jr. przejmuje kontrolę nad Senatem Stanów Zjednoczonych , co jest przełomem dla ekologów. Biden obiecał w nadchodzących latach znaczny zastrzyk funduszy rządowych w zielone technologie. Mając zapewnioną kontrolę Kongresu przez dwa lata, kongresowi Demokraci będą mogli realizować plany nadchodzącego prezydenta. Co więcej, ta wiadomość pojawia się w związku z nieustającymi wysiłkami Unii Europejskiej w zakresie finansowania projektów zielonych AM.

INEOS Styrolution koncentruje się na projektowaniu i tworzeniu monomeru styrenu, polistyrenu, ABS Standard i materiałów styrenowych. Firma oferuje innowacyjne i zrównoważone rozwiązania, które mają zapewnić klientom przewagę konkurencyjną na ich rynkach. Firma jest szczególnie zainteresowana budowaniem gospodarek o obiegu zamkniętym, które w zrównoważony sposób wykorzystują styren. W 2019 roku sprzedaż firmy wyniosła 5 miliardów euro. INEOS Styrolution zatrudnia około 3600 osób i posiada 20 zakładów produkcyjnych w dziesięciu krajach.

Projekt, znany jako projekt PolySLS, rozpoczął się w sierpniu 2017 r. I był realizowany we współpracy z Süddeutsche Kunststoffzentrum i Friedrich-Alexander-University Erlangen-Norymberga. Projekt zakończył się w listopadzie 2020 r. PolySLS został sfinansowany przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Energii. Celem projektu PolySLS było opracowanie i przetestowanie nowego związku polimerowego na bazie styrenu do selektywnego spiekania laserowego. Projekt skupiał się w szczególności na badaniu wymagań energetycznych i materiałowych.

Bezpośrednią oszczędność energii na poziomie 25% uzyskano z urządzeń drukujących 3D przy zastosowaniu nowego polimeru styrenowego, co wynikało z niższych temperatur procesu oraz krótszych faz ogrzewania i chłodzenia. Te krótsze fazy skróciły również czas potrzebny do ukończenia zadań drukowania, z czasem przetwarzania o 7,5 procent krótszym niż w przypadku PA12.

Bianca Wilhelmus, menedżer ds. Globalnego rozwoju aplikacji w INEOS Styrolution i kierownik projektu PolySLS, powiedziała, że: „Materiały oparte na styrenach nadal mnie zadziwiają. Nawet 90 lat po pierwszej produkcji styropianu wciąż są nowe rzeczy do odkrycia. Materiały na bazie styrenu mają niesamowite, korzystne właściwości ”.

Yvonne van Veen, Dyrektor ds. Strategii Innowacji Rynkowych w INEOS Styrolution, dodała: „Ponieważ przemysł wytwarzania przyrostowego rozwija się w bardzo szybkim tempie, jesteśmy podekscytowani, że opracowaliśmy materiał, który nie tylko przyczynia się do oszczędności energii i zrównoważonej produkcji, ale jest również łatwym materiałem do obsługi w procesie drukowania. ”

Dodaj komentarz