Evonik wprowadza na rynek filament PEEK do implantów

Firma Evonik wprowadziła do oferty nowy  filament PEEK klasy medycznej do drukarek 3D, który można wykorzystać do produkcji implantów i innych zastosowań medycznych. Filament o wysokiej wydajności, o nazwie VESTAKEEP i4 3DF, spełnia wymagania normy ASTM F2026, standardowej specyfikacji polimerów PEEK do implantów.

Nowy filament PEEK oparty jest na istniejącym materiale VESTAKEEP i4 G firmy Evonik i charakteryzuje się wysoką lepkością, biokompatybilnością, biostabilnością i przezroczystością promieniowania rentgenowskiego. Aby zachować standardy medyczne, nowy filament produkowany jest w środowisku czystym i podlega wysokim standardom zarządzania jakością. Podobno może być stosowany między innymi do produkcji implantów ortopedycznych lub szczękowo-twarzowych.

W przypadku nowoczesnej technologii medycznej opracowanie naszego pierwszego materiału do implantów do druku 3D otwiera nowe możliwości dostosowywania leczenia pacjenta. […] Ortopedia i chirurgia szczękowo-twarzowa to przykłady obszarów, w których można to zastosować. Innowacyjne materiały o wysokiej wydajności, takie jak VESTAKEEP PEEK firmy Evonik – wraz z wysoce złożonym sprzętem i oprogramowaniem oraz idealne dopasowanie materiałów i maszyn – stanowią podstawę trwałej rewolucji w druku 3D w technologii medycznej. Dlatego będziemy sukcesywnie rozszerzać naszą ofertę produktów o biomateriały do ​​druku 3D.

Marc Knebel, szef segmentu rynku urządzeń medycznych i systemów w firmie Evonik.

Materiał ten jest pierwszym filamentem na bazie PEEK na rynku, który można stosować do implantów; w 2018 r. Solvay wprowadził materiały do ​​produkcji dodatków medycznych KetaSpire PEEK (NT1 HC), KetaSpire PEEK (CF10 HC) i Radel PPSU (NT1 HC), jednak materiały te zostały ocenione pod kątem zastosowań medycznych o ograniczonym kontakcie z płynem ustrojowym trwającym krócej niż 24 godziny lub kontakt z tkanką.

VESTAKEEP i4 3DF jest dostępny jako filament w kolorze naturalnym o średnicy 1,75 mm. Dostępny w szpulach o gramaturze 250 lub 500 gramów, wysokowydajny materiał medyczny jest kompatybilny z drukarkami 3D FFF (FFF) z możliwościami przetwarzania PEEK. Filament PEEK rozszerza portfolio medycznych materiałów drukarskich 3D firmy Evonik, które obejmują również filamenty i proszki bioresorbowalne RESOMER.

Evonik ogłosił także dzisiaj nową wersję testową filamentu PEEK, który ma takie same właściwości jak VESTAKEEP i4 3DF, ale nie ma dokumentacji wymaganej do zastosowań medycznych. Wydano tańszy filament klasy testowej, aby umożliwić klientom dostosowanie charakterystyki procesu do dowolnej drukarki 3D w ekonomiczny sposób.

Dodaj komentarz