IDAM przybliża GKN i BMW do uprzemysłowienia AM dzięki IoT w czasie rzeczywistym

W marcu 2019 roku konsorcjum 12 partnerów z różnych sektorów wytwarzania przyrostowego, motoryzacyjnego, badawczego i przemysłowego uruchomiło projekt IDAM ( Industrialization and Digitalization of Additive Manufacturing). Zasadniczo projekt dotyczy ograniczeń związanych z laserową syntezą proszków (LPBF) AM, w tym braku automatyzacji i wysokich kosztów z nią związanych, które utrudniają przyjęcie tej technologii do przemysłowej produkcji seryjnej w takich branżach jak motoryzacja.

Projekt IDAM powstał w celu stawienia czoła tym wyzwaniom i przezwyciężenia ich. Inicjatywa o wartości 20 milionów euro jest częściowo finansowana przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF) i skupia 12 partnerów: GKN Powder Metallurgy, BMW Group, Aconity GmbH, Concept Reply GmbH, Myrenne GmbH, Intec GmbH, Kinexon Industries GmbH , Volkmann GmbH, Schmitz Spezialmaschinenbau GmbH, Katedra Digital Additive Production DAP, Fraunhofer Institute for Laser Technology ILT i Technical University of Munich, Chair of Metal Forming and Casting.

Każdy partner wnosi wkład w swojej dziedzinie wiedzy specjalistycznej, pomagając stworzyć pilotażową linię do w pełni zautomatyzowanej, gotowej do przemysłowej produkcji przyrostowej. Celem IDAM jest zbudowanie dwóch linii pilotażowych – jednej w fabryce GKN PM w Bonn, a drugiej w zakładzie BMW Group w Monachium – w celu zademonstrowania zdigitalizowanej i opartej na IoT linii produkcyjnej do drukowania 3D komponentów samochodowych. Gdy te linie pilotażowe zostaną uruchomione, konsorcjum IDAM zamierza produkować rocznie ponad 10000 pojedynczych i zamiennych części, a także co najmniej 50000 masowo produkowanych komponentów. Jednym z kluczowych punktów, które odróżniają IDAM od innych koncepcji automatyzacji AM, jest to, że jest on oparty na użytkownikach końcowych, a nie na dostawcach. Linia pilotażowa IDAM będzie obejmować otwartą architekturę, którą można dostosować do dowolnego systemu LPBF.

IDAM

Dodaj komentarz