Inżynierowie CERN drukują w 3D tablicę cienkościennych komponentów chłodzących do LHCb

Wykorzystanie druku 3D w CERN znacznie wzrosło, ponieważ pojawiają się nowe możliwości dla technologii AM w zakresie wytwarzania unikalnych komponentów, które napędzają najbardziej złożoną maszynę na świecie. Korzystając z metalowej drukarki 3D DMP350 firmy 3D Systems, inżynierowie CERN wydrukowali teraz w 3D zestaw 44 cienkościennych (250 μm) złożonych, wysoce precyzyjnych elementów obwodu chłodzenia dla detektora LHCb w CERN

Inżynierowie użyli stopu Ti6Al4V ELI (gatunek 23) do konfiguracji konstrukcyjnej, którą widać na tym obrazku z 2 lustrzanymi projektami dla 2 rzędów i 11 kolumn, co daje łącznie 44 części w jednym zadaniu. Całkowity czas budowy: 3 dni (ale łatwo sobie wyobrazić, jak długo zajęłoby im wyprodukowanie ich metodą odlewu ciśnieniowego, gdyby było to w ogóle możliwe), a części zostały wykonane z warstwą o grubości zaledwie 30 mikronów.

Przedstawiony tutaj projekt został opracowany przez firmę Nikhef z wytycznymi DfAM z zespołu 3D Systems AIG w Leuven, który wspiera zespół, który obecnie aktualizuje detektor LHCb * CERN.

Metalowa drukarka 3D DMP Flex 350 firmy 3D Systems została zaprojektowana z myślą o elastycznym zastosowaniu w projektach badawczo-rozwojowych, rozwoju aplikacji i produkcji seryjnej, skalowalna do masowej produkcji części. Szybka wymiana modułów konstrukcyjnych i szybki recykling proszku przyspieszają produkcję. Centralny serwer zarządza zadaniami drukowania, materiałami, ustawieniami i konserwacją, zapewniając całodobową wydajność.

W zaawansowanych centrach produkcyjnych firmy firma 3D Systems wydrukowała ponad 500 000 wysoce skomplikowanych części metalowych, aby stale ulepszać maszynę dzięki sprzężeniu zwrotnemu między zespołem produkcyjnym a rozwojem produktu. Maszyna jest dostarczana ze zintegrowanym rozwiązaniem, które obejmuje drukarkę DMP Flex 350 z opatentowaną technologią, obszernie przetestowany pakiet materiałów LaserForm, oprogramowanie do wytwarzania przyrostowego metali 3DXpert oraz doświadczenie naszych inżynierów aplikacyjnych w celu uzyskania korzyści w zakresie czasu, kosztów i funkcjonalności. Użytkownicy mogą również liczyć na niezawodne bazy danych materiałów do precyzyjnego drukowania 3D z metalu bez konieczności przechodzenia przez czasochłonny i kosztowny wysiłek samodzielnego opracowywania parametrów procesu.

Dodaj komentarz