Lekarze z Belfastu badają efekty COVID-19 na wydrukowanym modelu płuc

Chociaż trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o COVID-19, nadal wiele nie wiadomo o wirusie, zwłaszcza o jego długoterminowym wpływie na organizm ludzki. W ramach trwających badań nad wpływem wirusa na pacjentów, którzy wyleczyli się z niego, Axial3D i zespół zajmujący się oddychaniem z Belfast Health and Social Care Trust odtworzyli trójwymiarowy model płuc pacjenta z COVID-19 w 3D przy użyciu druku 3D.

Wydrukowany model 3D jest oparty na skanach CT wykonanych 14 dnia zakażenia pacjenta i wyraźnie pokazuje, jak wirus wpłynął na jego płuca. W szczególności model 3D ułatwia wizualizację zapalnej ropy i bliznowaciejącej tkanki, która utworzyła się w drogach oddechowych płuc, uniemożliwiając normalny przepływ tlenu do płuc. Na szczęście pacjent, o którym mowa, przeżył, ale celem drukowania modelu płuc była próba lepszego zrozumienia długoterminowych uszkodzeń spowodowanych przez COVID-19.

Model płuc Axial3D COVID-19

Model 3D został wydrukowany przy użyciu drukarki Formlabs Form 3 przy wsparciu AWS. Szczegółowy model został wydrukowany w ośmiu częściach, które zostały zmontowane za pomocą starannie rozmieszczonych magnesów. Dzięki wydrukowaniu modelu anatomicznego w kilku częściach Axial3D uprościło oglądanie modelu z różnych perspektyw. Fizyczny model 3D ułatwia zespołowi badawczemu z Belfastu – a konkretnie radiologowi dr Williamowi Loanowi – badanie wpływu wirusa na płuca, co prowadzi do szybszych dyskusji i planowania. Z drugiej strony model ułatwia pokazanie specjalistom niemedycznym, jak manifestuje się wirus i, co ciekawe, w jaki sposób radiolodzy badają patologie pacjentów.

Dodaj komentarz