Pierwszy dwupiętrowy dom wydrukowany w 3D na miejscu już jest

Dwupiętrowy dom został wydrukowany w 3D w Kamp C, prowincjonalnym centrum zrównoważonego rozwoju i innowacji w budownictwie w Westerlo w Belgii, przy użyciu największej dostępnej drukarki 3D do betonu. 

Dom, będący częścią projektu C3PO, ma powierzchnię dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych i został wydrukowany w jednym kawałku w 3D za pomocą stałej drukarki. To pierwszy taki projekt na świecie.

„To wyjątkowe, że wydrukowaliśmy dom w jednym kawałku za pomocą nieruchomej drukarki 3D do betonu” – powiedział Emiel Ascione, kierownik projektu w polu C. „Domy, które zostały już wydrukowane na całym świecie, mają tylko jedno piętro i są często drukowane w części w fabryce i później zmontowane. Na miejscu wydrukowaliśmy całą kopertę budynku. ”

Dom został wydrukowany w ramach europejskiego projektu C3PO przy wsparciu EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Dzięki temu partnerzy projektu chcą wywrzeć presję na sektor budowlany, aby wdrożył drukowanie betonu.

Sektor budowlany stoi przed wieloma wyzwaniami: należy zmniejszyć zużycie materiałów i energii, a także emisję CO2. Należy ograniczyć ilość odpadów, a także sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości i przystępne cenowo rozwiązania mieszkaniowe. Kamp C uważa, że ​​nowe technologie, takie jak drukowanie betonu 3D, mogą dostarczyć odpowiedzi na te problemy.

Projekt C3PO

Projekt C3PO ma na celu przyspieszenie wprowadzenia tej innowacyjnej techniki we Flandrii (Region Flamandzki). Ośmiu partnerów, zarówno ze świata nauki, jak i biznesu, połączyło siły: Beneens, ETIB / CONCRETE HOUSE, Van Roey Group, Thomas More, Trias architects, Ugent i Vicré. Saint-Gobain Weber również bierze udział.

Projekt C3PO

W ramach projektu C3PO „Współtworzenie: druk 3D z firmami” prowincja Antwerpia chce przyspieszyć tę innowacyjną technikę we Flandrii. Dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu z Europy zainwestowano 1,6 miliona euro w celu zainstalowania niezbędnej infrastruktury drukarskiej w Westerlo’s Kamp C. Pozwala to branży budowlanej na eksperymentowanie, testowanie prototypów i budowanie serii 0.

Dodaj komentarz