Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/blog.swiatdrukarek3d.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Samochody wyścigowe marki Chevrolet z częściami drukowanymi 3D przejechały już 80000 mil

Samochody wyścigowe marki Chevrolet z częściami drukowanymi 3D przejechały już 80000 mil

Dział sportów motorowych amerykańskiej marki Chevrolet ogłosił, że jego zespoły pokonały w tym sezonie ponad 80000 mil w pojazdach zawierających części wydrukowane w 3D.

Zespoły wyścigowe marki Corvette , INDYCAR , NASCAR Camaro i Silverado przyczyniły się do przejechania kilometrów, wykorzystując druk 3D dla komponentów takich jak zbiorniki oleju, chłodziarki klimatyzacji, zintegrowane systemy hydratacji, zespoły reflektorów i wsporniki pompy wspomagania kierownicy.

„Chevrolet ma długą historię transferu technologii między naszymi sportami motorowymi a zespołami produkcyjnymi i jest to doskonały przykład naszego podejścia” – powiedział Jim Campbell, wiceprezes ds. Osiągów i sportów motorowych w General Motors (GM) , firmie macierzystej Chevroleta. . „Możliwość drukowania 3D firmy GM przyspiesza nasze cykle uczenia się, a te doświadczenia na torze wyścigowym pomagają naszemu zespołowi produkcji przyrostowej zbliżyć się o krok do stosowania części drukowanych 3D w pojazdach produkcyjnych”.

Dwie Corvette C8.R z silnikiem centralnym zadebiutowały na targach Rolex 24 w Daytona 25 stycznia 2020 roku, każda wyposażona w 75 części wydrukowanych w 3D.  Zdjęcie za pośrednictwem GM.

Chevrolet i druk 3D

Dwie nowe Corvette C8. R z centralnym silnikiem Chevroleta pokonały w tym sezonie około 8000 mil w siedmiu wyścigach. Każdy samochód wyścigowy R jest wyposażony w 75 części wydrukowanych w 3D, z których 50 zostało zaprojektowanych lub wydrukowanych we własnym zakresie przez GM. Corvette C8. R zadebiutował w styczniu tego roku na Rolex 24 w Daytona, zajmując czwarte miejsce w swoim dziewiczym wyścigu. Pojazdy przyczyniły się do dominującego sezonu wyścigowego Corvette, zdobywając pięć zwycięstw na pierwszym miejscu i trzy miejsca na mecie 1-2.

Program INDYCAR firmy Chevrolet zaowocował również wykorzystaniem druku 3D w samochodzie wyścigowym Indy V6. Układ wydechowy pojazdu zawiera komponenty drukowane w 3D, które pomagają wyeliminować punkty awarii występujące w tradycyjnie produkowanych komponentach, a także zmniejszają koszty i zwiększają swobodę projektowania. Od rozpoczęcia sezonu wyścigowego w Genesys 300 w czerwcu, silniki Chevrolet INDYCAR pokonały ponad 60 000 mil.

Tymczasem terenowa ciężarówka wyścigowa Chevroleta Silverado zawiera trzy wydrukowane w 3D części wykonane przez GM, w tym osłonę tylnego amortyzatora z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym, zaprojektowaną w celu ochrony ciężarówki przed kamienistym terenem pustynnym. Od października ubiegłego roku ciężarówka pokonała 900 mil w sześciu wyścigach.

W NASCAR inżynierowie Chevroleta zoptymalizowali aerodynamikę swojego samochodu wyścigowego Camaro ZL1 1LE poprzez szeroko zakrojone testy w tunelu aerodynamicznym, poddając testom ponad 500 wydrukowanych w 3D prototypowych części, aby opracować nadwozie ZL1 1LE. Samochód jest również wyposażony w drukowany w 3D kanał chłodzący przekładnię, który brał udział w 27 wyścigach o łącznej długości 18 500 mil.

Dodaj komentarz