Stratasys wprowadził trzy nowe drukarki 3D – Origin One, H350 i F770 FDM

Stratasys posunął się dziś naprzód ze swoją strategią wytwarzania przyrostowego, wprowadzając trzy nowe drukarki 3D do części końcowych – Origin One, H350 i F770 FDM.

Systemy, które obejmują technologie druku 3D polegające na modelowaniu osadzania topionego (FDM), P3 i technologii selektywnej fuzji absorpcyjnej (SAF) firmy Stratasys, są razem nastawione na przyspieszenie przejścia od produkcji konwencjonalnej do wytwarzania przyrostowego w zastosowaniach produkcyjnych o małej i średniej wielkości. 

„Wkraczamy w erę Additive Manufacturing 2.0, w której globalni liderzy w produkcji wychodzą poza prototypowanie, aby w pełni wykorzystać elastyczność, jaką drukowanie 3D wnosi do całego łańcucha wartości produkcji” – powiedział Yoav Zeif, dyrektor generalny Stratasys. „Zakłócenia, które obserwujemy dzisiaj, zarówno po stronie podaży, jak i popytu w globalnych łańcuchach dostaw, są wyraźnym sygnałem, że status quo nie działa.

Drukarka 3D Stratasys F770 zainstalowana w Sub-Zero.  Zdjęcie via Stratasys.

The Origin One: skomplikowane części na skalę produkcyjną

Pierwszą nową maszyną wprowadzoną przez Stratasys jest Stratasys Origin One, zaprojektowana z myślą o końcowych zastosowaniach produkcyjnych. Premiera nowej drukarki 3D jest efektem przejęcia przez Stratasys producenta maszyn DLP Origin pod koniec ubiegłego roku.

Maszyna wykorzystuje opatentowaną, szybką technologię P3 opartą na programowalnej fotopolimeryzacji, aby wytwarzać dokładne, szczegółowe i powtarzalne części z różnych otwartych i certyfikowanych materiałów innych firm.

Nowa drukarka 3D Stratasys to znaczące ulepszenie drukarki 3D Origin One wprowadzonej na rynek w 2019 r. Przed przejęciem, zawierającej ponad 100 ulepszeń konstrukcji sprzętu zaprojektowanych w celu zapewnienia lepszej ergonomii dla klientów i udoskonalenia przepływu pracy.

Stratasys Origin One poprawił również łatwość serwisowania w celu szybkiego serwisowania na miejscu z zespołem firmy i jest wyposażony w znacznie większy zapas pracy niż poprzedni Origin One w celu poprawy szybkości drukowania, niezawodności i precyzji dzięki przyszłym aktualizacjom oprogramowania. Nowa drukarka 3D podobno będzie produkować dokładniejsze części niż jej poprzedniczka z szybkością drukowania o 10-30 procent większą.

Firma zwiększyła również wielkość produkcji Origin One w kierunku Z, aby umożliwić swoim klientom, takim jak ECCO z branży obuwniczej, łatwiejsze drukowanie dużych, solidnych form produkcyjnych, które zastępują oprzyrządowanie metalowe. Drukarka obsługuje części o wymiarach do 192 x 108 x 370 mm i może drukować szczegóły o rozmiarze mniejszym niż 50 mikronów.

Aktualizacje oprogramowania będą dostępne dla istniejącej zainstalowanej bazy za pośrednictwem aktualizacji dostarczanej w chmurze, gdy Origin One rozpocznie wysyłkę, która jest obecnie planowana na czwarty kwartał.  

Drukarka 3D Stratasys Origin One.  Zdjęcie via Stratasys.

Wiodący twórca czujników i złączy TE Connectivity był jednym z pierwszych klientów Origin, produkującym tysiące części wytwarzanych metodą addytywną, w tym pierwszy w historii produkt do produkcji lotniczej, drukowany w 3D.

„Skupiliśmy się na spełnieniu rygorystycznych kryteriów dokładności i powtarzalności dla złączy drukowanych w 3D, które wymagają dwucyfrowej dokładności mikronowej” – powiedział Mark Savage, lider globalnego centrum doskonałości ds. Wytwarzania przyrostowego w TE Connectivity. „Stratasys i Origin są świetnymi partnerami, pomagając nam osiągnąć te cele i demonstrując możliwości zastosowania wytwarzania addytywnego w skali dziesiątek tysięcy części. Dziś widzimy, że sprzęt, oprogramowanie i materiały firmy Stratasys naprawdę łączą się, aby umożliwić nam urzeczywistnienie skali produkcji ”.

Według wewnętrznych szacunków Stratasys do 2025 r. Pojawi się 3,7 miliarda funtów szans rynkowych dla sektorów zorientowanych na produkcję odpowiadających Origin One, takich jak motoryzacja, towary konsumpcyjne, aplikacje medyczne, dentystyczne i narzędziowe.

„Uważamy, że nasze drukarki 3D Origin One obsługujące technologię P3 są idealne do obsługi szerokiej gamy potrzebnych aplikacji produkcyjnych na skalę globalną” – powiedział Chris Prucha, wiceprezes P3 ds. Badań i rozwoju oraz zarządzania produktem w Stratasys oraz Origin Co- Założyciel. „Stratasys dał zespołowi Origin możliwość przyspieszenia wprowadzenia tej niesamowitej technologii, aby prawdziwie przekształcić produkcję w różnych gałęziach przemysłu, od stomatologii po produkty przemysłowe”.

Stratasys rozpocznie przyjmowanie zamówień na drukarkę 3D, oprócz odpowiedniego przetwarzania końcowego i oprogramowania, na początku maja. W chwili wprowadzenia na rynek certyfikowane materiały innych firm obejmują 10 materiałów przemysłowych o wysokiej temperaturze, twardych, elastomerowych, uniwersalnych i medycznych.

Drukarka Stratasys Origin One 3D jest przeznaczona do zastosowań w masowej produkcji, takich jak te obudowy kamer.  Zdjęcie via Stratasys.

H350: druk 3D w skali produkcyjnej

Druga drukarka 3D ogłoszona przez Stratasys to H350, pierwsza maszyna w nowej platformie produkcyjnej serii H. Stratasys. Drukarka jest zasilana przez nową technologię proszkowego druku 3D firmy SAF , która opiera się na procesie spiekania z dużą szybkością, pierwotnie opracowanym przez dostawcę głowic do drukarek atramentowych, firmę Xaar 3D .

Druk 3D SAF polega na wybiórczym natryskiwaniu wrażliwego na podczerwień spoiwa High Absorbing Fluid (HAF) na złoże proszku polimerowego, poprzez przepuszczanie przemysłowych piezoelektrycznych głowic drukujących na całej szerokości obszaru roboczego. Następnie system przepuszcza lampę podczerwoną nad łożem proszku, który topi obszary infuzji HAF i stapia cząsteczki proszku ze sobą, tworząc stałe warstwy.

Technologia SAF korzysta również z systemu zarządzania proszkiem Big Wave, który zmniejsza starzenie się proszku za pomocą przeciwbieżnego walca, który szybko recyrkuluje każdy proszek, który mógł się przelać. Może to skutkować niższymi kosztami operacyjnymi, ponieważ każda konstrukcja będzie wymagać mniej świeżego proszku. 

Napędzany przez SAF, Stratasys H350 został zaprojektowany, aby zapewnić przepustowość na poziomie produkcyjnym dla części do użytku końcowego, zapewniając jednocześnie spójność produkcji, konkurencyjny koszt na część i pełną kontrolę nad produkcją tysięcy części. W rzeczywistości sama drukarka jest wyposażona w kilkanaście części wydrukowanych w 3D w technologii SAF.

Potencjalne zastosowania obejmują części do zastosowań końcowych, takie jak osłony, złącza, zawiasy, uchwyty kablowe, obudowy elektroniki i kanały.

Drukarka 3D H350 z technologią SAF.  Zdjęcie via Stratasys.

„Widzimy, że drukowanie 3D na skalę produkcyjną przekształca produkcję w branżach na całym świecie, ponieważ firmy starają się działać z większą elastycznością i wydajnością” – powiedział Omer Krieger, wiceprezes wykonawczy Stratasys ds. Strategii produktu i rozwoju korporacyjnego. 

H350 jest w fazie testów beta od początku 2021 roku z biurami usług druku 3D i producentami w Europie, Izraelu i USA. Stratasys spodziewa się, że w trzecim kwartale tego roku będzie szerzej dostarczać drukarkę do klientów. Pierwotnym materiałem używanym w systemach serii H jest bioprodukt Stratasys o wysokiej wydajności PA11, wykonany z oleju rycynowego. 

Philipp Goetz, właściciel niemieckiego biura usług Goetz Maschinenbau , mówi, że dodanie Stratasys H350 będzie kluczowym elementem dalszego rozwoju jego firmy.

„Zrealizowaliśmy zamówienia zarówno na duże części, jak i na kilkaset mniejszych” – powiedział. „Jesteśmy pod wrażeniem wydajności systemu i technologii SAF, ze spójnymi częściami w całym zakresie produkcji. System był również niezwykle niezawodny ”.

Stratasys H350 został zaprojektowany w celu zapewnienia przepustowości na poziomie produkcyjnym dla części do użytku końcowego.  Zdjęcie via Stratasys.

Stratasys H350 został zaprojektowany w celu zapewnienia przepustowości na poziomie produkcyjnym dla części do użytku końcowego. Zdjęcie via Stratasys.

F770 FDM: „Najdłuższa w pełni ogrzewana komora robocza na rynku”

Wreszcie trzeci nowy system ogłoszony dzisiaj przez firmę to drukarka 3D Stratasys F770 napędzana przemysłową technologią FDM firmy. F770 najlepiej nadaje się do dużych części, jest wyposażony w to, co według Stratasys jest „najdłuższą w pełni ogrzewaną komorą konstrukcyjną na rynku”, mierzącą 46 cali po przekątnej i 13 stóp sześciennych objętości roboczej. 

W cenie poniżej 100 000 USD model F770 został opracowany z myślą o prototypowaniu termoplastycznym, przyrządach i osprzętach oraz zastosowaniach narzędziowych. Maszyna jest wyposażona w oprogramowanie do drukowania GrabCAD w celu usprawnienia przepływu pracy CAD do drukowania i umożliwienia łączności korporacyjnej. W międzyczasie drukarka wykorzystuje rozpuszczalny materiał podporowy, aby umożliwić drukowanie części o złożonych strukturach wewnętrznych przy minimalnej obróbce końcowej. 

Z kopertą konstrukcyjną 111 x 610 x 610 mm drukarka ma dokładność mniejszą niż 0,25 mm w osi XY.

„Czas zacząć działać” – powiedział Dick Anderson, starszy wiceprezes ds. Produkcji ze Stratasys. „Ponieważ producenci zwiększają swoją popularność w zakresie drukarek 3D w hali produkcyjnej, rozmiar daje im możliwość drukowania dużych lub wielu. Jednocześnie nasze doświadczenie w pracy z wiodącymi światowymi firmami nauczyło nas, że wysokiej jakości części nie podlegają negocjacjom, a wydajność pracy i koszty kapitału są niezbędne do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Drukarka 3D Stratasys F770 FDM.  Zdjęcie via Stratasys.

Doug Steindl, kierownik Corporate Development Lab Supervisor w Sub-Zero Group, producenta luksusowych urządzeń, który był klientem wersji beta modelu F770, zaobserwował oszczędności rzędu od 30 do 40 procent dzięki możliwości drukowania większych części we własnym zakresie. 

„Nasze laboratorium druku 3D otrzymuje nowe wersje produktów co sześć tygodni” – powiedział. „Im szybciej możemy to zmienić, tym lepiej i najszybciej możemy to zrobić, aby utrzymać jak najwięcej na miejscu. F770 spełnia tę potrzebę ”.

Drukarka F770 jest już dostępna do zamówień i szacuje się, że zostanie wysłana pod koniec czerwca 2021 r. Drukarka będzie dostępna z materiałem ASA w kolorze kości słoniowej lub czarnym ABS-M30 i rozpuszczalnym materiałem podporowym SR-30.

Drukowane w 3D urządzenie Sub-Zero przy użyciu Stratasys F770.  Zdjęcie via Stratasys.

Dodaj komentarz