W Niemczech powstaje pierwszy na świecie budynek mieszkalny wydrukowany na drukarce 3D

Niemiecka firma budowlana PERI Group ogłosiła rozpoczęcie projektu, w ramach którego w Wallenhausen w Niemczech powstanie trzypiętrowy drukowany apartamentowiec komercyjny.

Uznany przez firmę za „światową nowość” , apartament zostanie wydrukowany przy użyciu technologii druku 3D duńskiej firmy produkcyjnej COBOD , a po ukończeniu będzie składał się z pięciu mieszkań do wynajęcia.

Wcześniejsze projekty budowlane PERI 3D

Ogłoszenie nowego projektu nastąpiło zaledwie kilka miesięcy po tym, jak PERI ujawniło, że rozpoczęła tworzenie pierwszego „gotowego do wprowadzenia na rynek” budynku wydrukowanego w 3D w Niemczech , z siedzibą w Beckum w Nadrenii Północnej-Westfalii. PERI rozpoczęło proces budowy przy użyciu szybkiego systemu BZT2 firmy COBOD, który porusza się z prędkością 1 m / s, a wydrukowanie 1m² podwójnej ściany zajmuje zaledwie pięć minut.

PERI, globalny dostawca szalunków i systemów rusztowań, oprócz rozwiązań z zakresu inżynierii lądowej, przejął mniejszościowy pakiet udziałów w COBOD w 2018 roku po rozwinięciu zainteresowania drukowaniem 3D. Technologia drukowania 3D w betonie COBOD została zastosowana w kilku projektach budowlanych obejmujących budynki na dużą skalę, z których jeden obejmował budowę dwupiętrowego domu o powierzchni 90 metrów kwadratowych we współpracy z belgijską firmą budowlaną Kamp C na początku tego roku.

Technologia COBOD została również wykorzystana do drukowania „rekordowo wysokich” turbin wiatrowych dla GE Renewable Energy oraz do drukowania na żywo ścian czterech małych domów podczas międzynarodowych targów budowlanych Bautec w Berlinie.

Drukarka 3D COBOD BOD2 w akcji.  Zdjęcie za pośrednictwem COBOD.

Mieszkanie Wallenhausen

W ramach najnowszego projektu PERI wydrukuje ściany trzypiętrowego apartamentowca drukarką BOD2 firmy COBOD. Dzięki modułowej budowie BOD2 można rozbudowywać w dowolnym kierunku za pomocą modułów o długości 2,5 metra. Nowy budynek będzie wykorzystywał BZT2 o wymiarach 12,5x20x7,5 metra, który ma maksymalną prędkość 1 m / s, co pozwala na drukowanie do 10 ton betonu na godzinę.

Thomas Imbacher, dyrektor ds. Innowacji i marketingu w PERI, ma nadzieję, że ukończenie mieszkania utoruje drogę do upowszechnienia druku konstrukcyjnego 3D. Co ważne, mieszkanie nie jest projektem demonstracyjnym ani badawczym, ale ma na celu zysk.

Druk BOD2 na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku.  Zdjęcie za pośrednictwem COBOD.

Dodaj komentarz