Westinghouse Electric wykorzystał część drukowaną w 3D w komercyjnym reaktorze jądrowym

Znaczący kamień milowy w dziedzinie wytwarzania przyrostowego został osiągnięty w przemyśle jądrowym: pierwszy w swoim rodzaju drukowany element 3D został pomyślnie zainstalowany w komercyjnym reaktorze jądrowym. Część, drukowane w 3D urządzenie do zatykania gilzy, została zainstalowana przez firmę energetyczną Westinghouse Electric Company w elektrowni jądrowej Byel Unit 1 w Exelon podczas wiosennego zaniku tankowania.

Przyjęcie produkcji addytywnej w sektorze jądrowym było nieco wolniejsze niż w innych branżach, ale w ostatnich latach nastąpiły pewne znaczące momenty. Na przykład w 2017 roku Siemens stał się pierwszą firmą, która zakończyła komercyjną instalację części drukowanej 3D w elektrowni jądrowej. A na początku tego roku szwedzkie firmy poligraficzne 3D  Additive Composite  i  Add North 3D wypuściły nowe włókno kompozytowe z węglika boru odpowiednie do ekranowania przed promieniowaniem w przemyśle jądrowym.

Teraz Westinghouse stał się najnowszą firmą, która rozwija AM w segmencie nuklearnym. Według firmy drukowanie 3D umożliwiło usprawnienie produkcji niektórych komponentów o małej objętości. Obecnie firma obsługuje proszkowo stopiony metal AM, a także spawanie laserowe na gorąco (HWLW), jako część swojej zaawansowanej oferty produkcyjnej.

„Westinghouse nadal przoduje w opracowywaniu najbardziej zaawansowanych technologii, które pomogą światu sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną za pomocą bezpiecznej, czystej i niezawodnej energii” – komentuje Ken Canavan , dyrektor techniczny w Westinghouse. „Nasz program wytwarzania przyrostowego oferuje klientom ulepszone projekty komponentów, które pomagają zwiększyć wydajność i obniżyć koszty, a także zapewniają dostęp do komponentów, które mogą nie być dostępne przy użyciu tradycyjnych metod produkcji”.

„Produkcja przyrostowa to ekscytujące nowe rozwiązanie dla przemysłu nuklearnego” – dodał Ken Petersen , wiceprezes ds. Paliw jądrowych w chirurskiej firmie energetycznej Exelon Generation. „Uproszczone podejście pomaga zaspokoić zapotrzebowanie branży na szeroką gamę niewielkich ilościowo bardzo krytycznych elementów instalacji. Jesteśmy dumni z tego, że Westinghouse jest partnerem w tym kamieniu milowym w branży i pomagamy dalej wykazywać wykonalność tej technologii. ”

Westinghouse Electric Company z siedzibą w stanie Pensylwania jest wiodącym na świecie dostawcą technologii jądrowej. Ostatnio firma rozszerzyła swoją działalność o przejęcie cywilnego systemu i usług firmy Rolls-Royce w Ameryce Północnej i wybranych lokalizacjach w Europie.

Dodaj komentarz