Znany YouTuber wyjaśnia reologię konstrukcyjnego druku 3D

Druk 3D w budownictwie rozwija się dynamicznie, a setki nowych aplikacji pojawiają się na całym świecie. Różnorodność rozwiązań sprawia, że ​​czasami trudno jest dokładnie zrozumieć, jak muszą zachowywać się materiały, aby umożliwić drukowanie dużych konstrukcji w 3D. W filmie opublikowanym na kanale Jarett Gross, YouTuber specjalizujący się w tej dziedzinie, wyjaśnia w bardzo jasny sposób reologię konstrukcyjnego druku 3D. 

Reologia to nauka o przepływie materiałów, więc jest to nauka stosowana do betonu przeznaczonego do druku. Jarett zebrał te informacje, aby uprościć niektóre nauki materiałowe stojące za tymi przyszłościowymi, przełomowymi metodami konstrukcyjnymi. Materiały te obejmują zarówno prawie darmowe mieszanki ziemi i słomy, jak i bardzo wytrzymałe i wysoce zaawansowane technicznie mieszanki hybrydowe na zamówienie, które mogą być zbyt kosztowne w stosunku do tanich mieszkań.

Obecnie większość grup zajmujących się automatyzacją dużych form stosuje unikalne mieszanki betonu opracowane tak, aby miały właściwości sprzyjające tworzeniu solidnej konstrukcji. Materiał musi zostać zatrzymany natychmiast po opuszczeniu maszyny. Zwykle osiąga się to za pomocą sztywnej zaprawy lub cieńszej mieszanki z przyspieszaczem dodanym w miejscu wytłaczania w celu szybszego utwardzenia betonu i uzyskania kątów, na które w innym przypadku nie pozwalałaby grawitacja.

Dodaj komentarz