Zobacz nowatorskie płytki rafy drukowane w 3D

Podczas demonstracji możliwości drukowania 3D konstrukcji w celu odbudowy siedlisk morskich, architekci i naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu (HKU) wspólnie opracowali nowatorską metodę odbudowy koralowców z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych, drukowanych w 3D płytek rafowych. Struktury mogą być wykorzystywane przez koralowce, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie w parku morskim Hoi Ha Wan na wodach Hongkongu.

Projekt odtworzenia został zlecony przez Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony (AFCD) w ramach aktywnego zarządzania zbiorowiskami koralowców w Parku Morskim. Architekci z Robotic Fabrication Lab w ramach Laboratorium Fabrykacji i Technologii Materiałowych Wydziału Architektury oraz naukowcy morscy z Swire Institute of Marine Science (SWIMS) z Wydziału Nauk HKU współpracowali przy produkcji płytek rafowych dostosowanych do mocowania koralowców i monitorować rozwój społeczności koralowców w Parku Morskim.

Park Morski to lokalny hotspot bioróżnorodności, na który składa się ponad trzy czwarte koralowców tworzących rafy w Hongkongu i ponad 120 gatunków ryb. Jednak w ostatnich latach stopniowe niszczenie środowiska koralowców, proces znany jako bioerozja, w połączeniu z wybielaniem koralowców i zdarzeniami masowej śmiertelności w latach 2015-2016, zagraża przyszłości koralowców.

W ramach projektu drukowane w 3D płytki rafowe z terakoty, zaprojektowane i opracowane przez Robotic Fabrication Lab, zajmujące łącznie około 40 metrów kwadratowych, zostały rozmieszczone w lipcu 2020 r. W trzech wybranych miejscach w parku morskim, w tym w Coral Beach, Moon Island, oraz osłonięta zatoka w pobliżu WWF Marine Life Centre.

Płytki ze sztucznej rafy są specjalnie zaprojektowane, aby wspomóc odbudowę koralowców, zapewniając strukturalnie złożoną podstawę do mocowania koralowców i zapobiegając sedymentacji, jednemu z głównych zagrożeń dla koralowców. Stanowią kotwice dla okazjonalnych koralowców, tj. Wypuszczonych fragmentów koralowców, które nie przeżyją samodzielnie, dając im drugą szansę na rozwój.

Płytki wysiane fragmentami koralowców zdeponowano w lipcu 2020 r. Do badań wybrano trzy gatunki koralowców historycznie powszechne w Parku Morskim: Acropora, Platygyra i Pavona. Mają różne formy wzrostu, reprezentujące rozgałęziony „rogacz rogacza”, masywny „mózg” i formy kolonii „poszycia” listowia, tworząc zróżnicowane środowisko dla innych gatunków morskich. Morscy naukowcy z SWIMS będą badać powodzenie odbudowy przy użyciu mono-, mieszanki i polikultury trzech gatunków koralowców, podczas gdy naukowcy będą monitorować działanie korali na płytkach przez następne półtora roku.

128 kawałków kafli rafowych o średnicy 600 mm zostało wydrukowanych za pomocą zrobotyzowanej metody druku 3D w glinie z typową gliną terakotową, a następnie wypalono w temperaturze 1125 stopni Celsjusza. Projekt został zainspirowany wzorami typowymi dla koralowców i zintegrował kilka aspektów performatywnych odnoszących się do specyficznych warunków panujących na wodach Hongkongu.

Oprócz nowatorskiego projektu płytek zastosowane materiały są bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne użycie betonu i metalu. Kafle zostały wydrukowane w glinie, a następnie utwardzone do terakoty (ceramiki) w piecu. Zespół planuje rozszerzyć współpracę o nowe projekty z dodatkowymi funkcjami do odtwarzania dna morskiego w regionie.

Naukowcy mają nadzieję, że ta nowa metoda tworzenia sztucznych płyt rafowych pomoże w skuteczniejszej odbudowie koralowców i ochronie bioróżnorodności oraz stanie się istotnym wkładem w trwające globalne wysiłki na rzecz ratowania zdegradowanych systemów raf koralowych.

Dodaj komentarz